נִצָּבִים דרך השם בסוד האותיות

נִצָּבִים דרך השם בסוד האותיות

נִצָּבִים דרך השם בסוד האותיות - הצופן בפרשה

וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים

אלי־זה לנדאו

פרשת נִצָּבִים דרך השם בסוד האותיות

אחרי הקללות באות הברכות:
"תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה"

אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם: כאיש אחד בגוף אחד, ללא הבדל במעמד, בגיל או בהשקפה. הַיּוֹם! זוהי קריאה לכל הדורות, כל ישראל נקראים להתייצב מדי שנה בראש השנה – "עוברין לפניו כבני מרון" (חז"ל).
ראש השנה הוא בבחינת יום הדין לאדם – ביום זה נולד, ובו ביום נכשל וחטא. כולנו רסיסי נשמת אדם הראשון, שותפים בתיקון הבריאה. היום הרת עולם, היריון של כל הבריאה והברואים. הַיּוֹם עומדים אַתֶּם לתת את הדין, האם עמדתם במילוי שליחותכם? לכל אחד יש תפקיד ומינוי לשנה החדשה, מקום למלא בו את שליחותו בבריאה בעזרת הכישרונות שנטע בו וייעד לו הקב"ה.

רגע לפני שהנהגתו מתחלפת הוא מזכיר להם: אַתֶּם נִצָּבִים! אתם אומה ניצבת, קבועה ונצחית. יש לכם מעמד מיוחד ובזכותו תעמדו בכל התהפוכות. הוא משביע אותם, את הנוכחים ואת הנפקדים: כִּי אֶת־אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם… וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פּה עִמָּנוּ הַיּוֹם – בין אם הוא נוכח במקום ובין אם לאו.

כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה' חשובים במעלתכם
רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם , כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל… מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ
לכל אחד יש זמנים שבהם הוא בדרגת ראש שבט, ויש לו גם זמנים שבהם הוא במדרגת חוטב עצים. איש איש לפי דרגתו, כפי ערכו, כוחו ומעלתו – נידון למלא את חלקו. כל חלקי העם הם גם חלקים בתוכנו, בתוך נפשנו. לפי הקריאה כֻּלְּכֶם, אותיות כמלך, כל פרט בתוך הכלל הוא כְּמֶלֶךְ.

נִצָּבִים – יציבים – עומדים – מועדים
נִצָּבִים מלשון זקופים, יציבים, חזקים, קבועים וְעוֹמְדִים;
נִצָּבִים משתתפים בסרט ללא אמירה או תפקיד מיוחד;
נִצָּבִים מלשון מינוי, ממונים על תפקיד.
נִצָּבִים הם עוֹמְדִים ובשיכול אותיות מוֹעֲדִים – זמנים קבועים, ימים טובים, חגים; מוֹעֲדִים – נופלים, סוטים מדרך הישר; מוּעָדים – נועדו לתפקיד; מוּדָעִים בהכרה ובידיעה ברורה; דּוֹמְעִים, בוכים. כולם באותו השורש נעוצים.

נִצָּבִים ישר לפני האל הם אלה הָעוֹמְדִים במינוי שנועדו לו
לעומתם, אלו שנכשלים הם מוֹעֲדִים ונופלים, נִצָּבִים כתפאורה ללא אמירה בסרט של מישהו אחר. כִּי נָפַלְתִּי קָמְתִּי: לקום מתוך הנפילות ולהוביל מתוך בחירה.

יש זמנים שבהם האדם עומד, ויש זמנים שהוא מועד בהם וסוטה מהדרך – זה רק עניין של מועדים ומוּדעות. המוּדע למינוי שאליו נועד (למלא את שליחותו) זוכה לעמוד בו, ומי שאינו במוּדעות הוא בדמעות – דומע ומועד; מפספס חיים מלאי משמעות עם תפקיד ומטרה; חי חיים ללא תכלית או תשוקה, כניצב בסרט של מישהו אחר בלי שקולו יישמע. כל אחד צריך לדעת היכן הוא מוצב, כי יציבות מתחילה בתחתית הסולם.

רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע
מסע החיים קורא לנו להתעלות מעל לגוף ולגלות שהחיים אינם נמדדים רק באורך שנות הגוף הגשמי כי אם במהותם הרוחנית. התמקדות בחיי הגוף יש בה מוות נפשי – זהו מקום מקולקל ומקולל, המגביל והורג את מי שנועדנו להיות .

נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים. יש לקום מתוך הנפילות ולקחת את מושכות עגלת חיינו לידינו. לבחור לחיות בכל יום מחדש חיים של המשכה והשפעה על הדורות הבאים, מתוך הכרה בערכם העליון .

ישראל מקדשים את הזמן
קדושת הזמן מתגלית באמצעותנו ומתוכֵנו במציאות חיינו .אין חטא חמור יותר מביטול זמן, אלא אם כן אדם הוא עבד, שזמנו אינו שייך לו והוא תלוי בזולתו.
מוֹעֲדִים – שבתות, חגים וראשי חודשים, הם מעין תחנות עצירה כדי להתחבר למעיינות הקדושה ולזכות בברכה לכל ימי השבוע, החודש והשנה.

פרשת נִצָּבִים נקראת תמיד בשבת שלפני ראש השנה: וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱלֹקֶיךָ – רמז לשבת האחרונה של השנה, שבכוחה לתקן את כל שבתות השנה.

אז לפני שמתחילים שנה חדשה אנחנו נקראים לעמוד 'נִצָּבִים' מול מצבים בחיים 'להשיב' את שיווי המשקל לאותם מקומות שמעדנו.
שנזכה להגיע מוכנים לראש השנה ולגלות את היופי, הכישרון, הייעוד שהקב"ה נטע בתוך כל אחד מאתנו, לטובת כלל ישראל וכלל הבריאה.
שבת מקודשת ומוקדשת לבחירה בחיים של שמחה

לקבלת *הצופן בפרשה דרך השם* מדי שבוע ישירות לוואטצאפ
ניתן לקבל דרך הקישור כאן
https://chat.whatsapp.com/E5NsMGslaE89Pn05Lde1wq

בשם כל ישראל תהיו טובים!
שתפו באהבה לזיכוי הרבים

"אמר רבי אלעזר א"ר חנינא כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם"
שתפו באהבה

אלי־זה לנדאו – התבונה דרך השם

רוצים לקבל את פִשְרָה של הפרשה מדי שבוע לתיבת המייל.
מלאו פרטים כאן בתיבה והיא תשלח אליכם באהבה.

[[ טופס מוטמע]]לומדים בחברותא פַּרַשָה ופִשְרָה כל שבוע
בחכמת הסוד של הקבלה וחכמת האותיות
רוצה להצטרף?
כל הפרטים כאן

תגובות

אין עדיין תגובות

השאר תגובה

המייל שלך לא יוצג בגלוי - שדות חובה מסומנים בכוכבית*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: אזור מוגן זכויות יוצרים.
כותרת שלי